Cu Dorin Rotariu pe teren 82 de minute, Astana a pierdut la limită contra lui Manchester United, 0-1, în “Teatrul Viselor”. Puștiul de 17 ani, Mason Greenwood, a adus victoria lui United.

Echipa lui Ole Gunnar Solskjaer a menajat mai mulți titulari și a suferit în meciul cu Astana. Pe Old Trafford, Fred a nimerit bara în minutul 3. Au urmat apoi alte ratări uriașe la poarta kazahilor. Rashford l-a scos în evidență de două ori pe Eric.

Pe teren din primul minut, Dorin Rotariu le-a dat emoții gazdelor o singură dată. După pauză, atacantul celor de la Astana a fost la un pas să deschidă scorul.

Mason Greenwood, la primul gol pentru Manchester United în Europa League

A făcut-o în schimb puștiul minune a lui United, Mason Greenwood. Atacantul de 17 ani și-a trecut în cont primul său gol în Europa League.

Lingard și Dalot au ratat două ocazii mari la aceeași fază, iar United – Astana s-a terminat 1-0.

În etapa a doua din grupa L, englezii joacă în deplasare cu Alkmaar, în timp ce echipa lui Rotariu primește vizita lui Partizan Belgrad.

Echipele de start

Man. United: Romero – Dalot, Tuanzebe, Jones, Rojo – Fred, Matic, Greenwood, Gomes, Chong – Rashford.

Astana: Eric – Rukavina, Postnikov, Tomasevic, Shomko – Maevski – Tomasov, Sigurjonsson, Simunovic, Rotariu – Murtazayev.

Sursa: DigiSport.ro